ana sayfa > Gündem > Bluetooth ve Wi-Fi kardeşliği geliyor

Bluetooth ve Wi-Fi kardeşliği geliyor

Pazartesi, 23 Mar 2009

Teknolojiye her zman ayak uyduruyoruz biz türkler şimdide wi-fi ile bluetooth u aynı anda kullanabilecegimiz bir olanak saglanmıs işte haberimiz

Günümüzde pek çok akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlarda bulunan ve birbirlerinden bağımsız çalışan bu Blueetooth ve Wi-Fi, alternatif MAC/PHY adı verilen yeni tanımlamayla ortaklaşa çalışmaya başlayacaklar.

Wi-Fi üzeri Bluetooth adı verilen yeni oluşumda, 2 teknolojiye de sahip olan cihazlar birbirlerini Bluetooth üzerinden bulup eşleştikten sonra Bluetooth üzerinden görüntü vs. gibi veriler aktarılabilecek. Böylece, iletim esnasında Bluetooth’dan dahili Wi-Fi bağlantısına yönlendirme gerçekleşerek Bluetooth ile ulaşılaması mümkün olmayan Wi-Fi hızlarında (54Mbps gibi) gönderim yapılabilecek.

Nisan ayında resmi olarak duyurulacak olan bu gelişmenin, halihazırda piyasada bulunan 2 teknolojiye sahip görece yeni cihazlarda da yapılacak yazılım güncellemesi ile kullanılabilecek olması ise bu gelişmenin en önemli noktalarından biri.

Bluegiga Bluetooth Türkiye Distribütörü Desnet Yazılım’ın AR-GE Müdürü Gürbüz Ekinci, WiFi-Bluetooth modüllerinin Mayıs ayından itibaren yeni AR-GE’lerde kullanılmak üzere Türkiye’ye gelmeye başlayacağını belirtirken, Bluetooth&WiFi melez projesinin geliştirildiği Bluetooth SIG’de bulunan tek Türk şirketi olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti ve şöyle devam etti.

Bilişim sektöründe, Bluetooth’un artık kademe kademe teknolojik ürünlerden çekilmesi yönünde bir öngörü varken Bluetooth SIG, Bluetooth’a katma değer katarak güncel tutmayı başardı. Desnet olarak biz de bu yeni teknolojiyle geliştirilmiş Bluetooth modüllerini 2. çeyreğin sonuna doğru Türkiye pazarına sunuyor olacağız.”

, , , , , ,

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok