ana sayfa > Gündem > Microsoft, Abobe’a savaş açtı

Microsoft, Abobe’a savaş açtı

Perşembe, 26 Mar 2009

Microsoft, savaşı birçok cepheye yaymış görünüyor.

Microsoft Silverlight’ın ilk sürümü vektör grafikler, animasyonlar ve internet için geniş bir ses-müzik desteğiyle sunulmuştu. 2.0 versiyonu ise Ekim 2008’de piyasaya sürüldü. Silverlight artık .NET dil ve geliştirme aracı sunuyordu. Bu onu ilk versiyondan ayıran ve çok daha iddialı olmasını sağlayan yeteneğiydi.

2008 yılı Eylül’ünün son günlerinde IBM Amsterdam fuarı düzenlendi. Silverlight 3.0 bu fuarda resmi olarak açıklandı. Çok yakın zamanda da Silverlight’ın BETA sürümü download edilebilir hale geldi. Silverlight artık her zamankinden daha da iddialı: DataPager eklentisi ile veri sayfalarını okuyabilir, DataForm ile eklentileri biçimleyebilir hatta AAC biçimindeki müzik dosyalarını web ortamında dinleyebilirsiniz.

Silverlight, Local Connection API desteği ile web tarayıca bakmaksızın ağ bağlantı günlüğü çıkartabiliyor ve aynı anda birden çok çoklu işlemi gerçekleştirebiliyor.

Yeni Silverlight ekran kartınız ile tam uyum içerisinde çalışarak, web ortamı üstünde yüksek çözünürlüklü videoları kolayca izleyebilmenizi de sağlıyor. Silverlight nasıl Windows İşletim Sistemi üstünde egemense, aynı platformda geliştirilen kardeşi Moonlight da Linux İşletim Sistemi üstünde egemen olmak istiyor.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Microsoft yazılım savaşlarını pek çok cepheye yaymakta tereddüt etmiyor.

, ,

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok