ana sayfa > Gündem > Vista onu da davalık etti

Vista onu da davalık etti

Pazartesi, 30 Mar 2009

Dev PC üreticisi Vista yüzünden davalık oldu.

Dünyanın üçüncü büyük PC üreticisinin başı Windows Vista ile ciddi biçimde dertte. Peki ama neden?

Vista, sadece Microsoft’un değil, donanım üreticilerinin de başını ağrıtmaya devam ediyor. Son olarak iki ABD’li satın aldıkları uygun fiyatlı Acer Aspire dizüstü bilgisayarların Vista çalıştırabilecek kapasitede olmamasına rağmen, bu işletim sistemi kurulu halde satılmaları nedeniyle dava açtı.

Plaintiffs Lora ve Clay Wolph adlı iki davacı 586,36 dolara (yaklaşık 980 TL) aldıkları bilgisayarların düzgün çalışmadığını ve sık sık işletim sisteminin çöktüğünü veya donduğunu iddia ediyorlar. Microsoft’un resmi sistem gereksinimlerine göre Vista Home Premium yüklü bir bilgisayarın 1 GB sistem belleğinin yanında 128 MB yerel belleğe sahip bir ekran kartı olmalı. Dava edilen Aspire notebook’ta ise sistemin ve ekran kartının ortak olarak kullandığı 1 GB’lık bir bellek var; başka bir deyişle ekran kartının kendine has video belleği yok. Kullanıcılar bu sebeple sistemlerinin beklediklerinden çok daha yavaş çalıştığını iddia ediyor.

Davacılar ise aldıkları dizüstü bilgisayarın tanıtımlarında, cihazın Vista’yı sorunsuz çalıştırdığı ve herhangi bir özelliğin kapatılması gerektiği yönünde bir uyarı olmadığını iddia ediyorlar.

, , , , , , , ,

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok