arşiv

yazılar buna göre etiketlendi; ‘Oracle’

Oracle Database 11gR2 OCR ve VOTING disk değişimi

Pazartesi, 10 Şub 2014

DİKKAT: OCR ve VOTE diskleri için HIGH redundancy tanımlamak icin en az 5 adet disk’e ihtiyac vardır.

OCR Voting ‘i alacagımız yeni disk group’u olusturduktan sonra ASM compabilitiy degerinin ne olduguna bakılmalı. Bu degerin 11.2 olması gerekmektedir.Eger aşağıdaki senoryada oldugu gibi o versiyonda değil ise alter edilir.

Clusterware’i durdurmadan online olarak voting’i switch edebiliriz.

, , , , , , ,

Linux rc.local kullanımı

Cumartesi, 08 Şub 2014

Eğer Linux açılışı sırasında sistem tararından yerine getirilmesini istediğiniz komutlar var ise bunları /etc/rc.local dosyasına girebilirsiniz.

Örneğin Oracle RAC kullanıyorsanız veya kurulumunu yapacak iseniz raw disklerin sistem açılışında istediğiniz ad ile tanıtılmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda raw komutunu /etc/rc.local dosyasına bu komutları girerek sistem açılışında bu işlemlerin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

, , , ,

Toad + Windows 7 (64bit) Can not load Oci.dll hatası

Perşembe, 08 Nis 2010

Merhabalar,

Makinama geçen günlerde windows 7 64 bit kurdum 64 bit 11g Client ile birlikte tabi.Ancak sonrasında Toad ile herhangi bir database e bağlanamadığımı fark ettim. Sorunun çözümünü biraz araştırdıktan sonra TOAD versiyonunun 32 bit olduğunu fark ettim. Bu sorunu sizlerde yaşıyorsanız sizlere önerim 11gR2 32bit Client kurmanızdır. Toad’ı ise c:\oraclexe dizini altına kurmanızdır. Sizler de sorunsuz bir şekilde DB’ye bağlanın 🙂

, , , , , , , ,

Oracle Database Datafile taşıma

Pazartesi, 25 Oca 2010

Oracle’ın kullandığı datafile ların taşıma işlemi aslına bakarsanız kulağa geldiği kadar zor olmamakla birlikte herkesin rahatlıkla gerçekleştirebileceği bir işlemdir. Datafilelarınızın aşırı büyümesi sonucu diskiniz gerekli disk alanını karşılayamayabilir. Bu durumda cok büyük tablespacelerinizin datafilelarını farklı bir mount veya diske taşıyabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir.

devamını oku…

, , , , ,