ana sayfa > Haberler, Programlar > CHMOD Nedir?

CHMOD Nedir?

Çarşamba, 12 Tem 2006

Cgi dosyalarınızı servere kurma işiyle uğraşıyorsanız, server de UNIX ya da türevi ise CHMOD un ne olduğunu bilmek durumundasınız.CHMOD bahsettiğimiz gibi UNIX ya da türevi işletim sistemlerinde bir komuttur. NT ya da Windows’unuza kurulu yerel web serverde chmod ile alakalı bir işiniz olmayacaktır. Chmod’un işlevi dosyaların özniteliklerini değiştirmektir. DOS komut satırındaki ATTRIB komutu gibi. DOS ya da WINDOWS’da dosyanın çalışabilir dosya olduğu uzantısından belli olur. BAT, COM, EXE uzantılı dosyalar çalışır dosyalardır. UNIX’de ise durum farklıdır. Dosyann çalışır olup olmadığı dosya özniteliklerinden belli olur.


Perl cgi scriptlerin de çalışabilir olabilmesi özniteliklerin değiştirilmesi gerekir. Bu işlemi sistem komut satırına ulaşabiliyorsanız komut satırından yapabileceğiniz gibi FTP programı ile de yapabilirsiniz. Birçok FTP programının bu özelliği vardır örneğin yaygın olarak kullanılan Cute FTP(share) ve WS_FTP LE(free).

WS_FTP LE kullanıyorsanız, servere bağlantı kurduktan(connect) sonra server tarafındaki dosya üzerinde fareyle sağ tıkladığınızda sağ yandaki menü çıkacak. Menüden chmod (UNIX)‘ i tıklayın. Aşağıdaki gibi Remote file permissions penceresi açılacak

Burada gördüğünüz herbir seçeneğin bir sayısal değeri var. Üst resimdeki seçeneklerin sayı değeri toplamı 755 edecektir. OK’i tıkladığımızda belirttiğimiz dosyanın özniteliklerini değiştirme işlemini uygulattırırız. Seçeneklerin hepsi seçili olsaydı chmod 777 olacaktı.

Penceredeki kelimelerin manaları:
OWNER: Kullanıcı hakları
GROUP: Ağ grubuna dahil olanların hakları
OTHER: Ağa ulaşabilen diğer kullanıcıların hakları.

READ: Dosyayı okuma hakkı
WRITE: Dosyaya yazma hakkı
EXECUTE: Dosyayı çalıştırma hakkı.

Öyleyse; chmod755 ile dosyayı, herkes çalıştırabilir ve okuyabilir, yazma hakkı sadece sahip olan kullanıcıya aittir.
Tekrar hatırlatayım. CHMOD yalnız UNIX ve türevleri serverlerde(Linux vs..) kullanılır. NT ve Windows serverlerde yoktur.

Ayrıca bazı serverler cgi ve pl uzantılı dosyaları otomatik olarak chmod755 ile özniteliklerini değiştirmektedir.

Yazar Mesut Akcan

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok