ana sayfa > Haberler > Google Hesap Geçmişi’ni yönetin

Google Hesap Geçmişi’ni yönetin

Salı, 24 Mar 2015

Tarayıcınız web gezintiniz sırasındaki hareketlerinizi kaydediyor ve geçmişinde saklıyor. Google da benzeri bir şey yapıyor: Aramalarınızı, konum bilgilerinizi ve YouTube etkinlikleriniz kaydediyor. Google’ın kaydettiği tüm bilgilere Hesap Geçmişi sayfasından ulaşabilir, yaptığınız aramaları veya izlediğiniz bir videoyu ya da gittiğiniz bir yeri kimsenin bilmemesini isterseniz bu kayıtların bazılarını veya tümünü silebilirsiniz.

Google hizmetlerindeki geçmişinize ait bu kayıtlar, Google’ın bazı servislerde size kişisel öneriler sunabilmesi için önemli. Yani Google’ın alışkanlıklarınızı önceden tahmin ederek size özel bilgiler sunmasını istiyorsanız sildiklerinize dikkat etmenizi öneririz.

www.Google.com/settings/accounthistory adresindeki Hesap Geçmişi sayfasında Google aramalarınızı, bulunduğunuz yerleri, YouTube aramalarınızı ve YouTube’da izlediklerinizi içeren dört ayrı bölüm var. Resimlerin renkli olması Google’ın bu etkinlikleri kaydettiği anlamına geliyor. İsterseniz bu süreci duraklatabilirsiniz. Siyah beyaz resimlerse bu alanın etkin olmadığını, ancak isterseniz etkinleştirebileceğinizi anlatıyor.

Geçmişteki aramalarınızı görmek için ?Aradığınız şeyler? altındaki ?Geçmişi yönet? bağlantısına tıklayın. Parolanızı yeniden girmeniz istenebilir. Burada ne hakkında ne zaman arama yaptığınızı görebilir, geçmiş içinde arama yapabilirsiniz. Arama geçmişinizdeki bazı kayıtları silmek isterseniz ilgili öğeleri işaretleyip ?Öğeleri sil? demeniz yeterli.

3

Arama geçmişinin kaydedilmesini duraklatabilirsiniz ama bu işlem arama sonuçlarınızı etkileyebilir. Henüz Türkiye’de kullanılamayan Google Asistan gibi bazı araçlar da verimliliğini yitirecektir. Tüm geçmişinizi silmek isterseniz çark düğmesine tıklayıp ?Öğeleri Kaldır?ı ve ardından ?en başından bu yana?yı seçin.

4

Varsayılan olarak kapalıdır ama isterseniz Google, ziyaret ettiğiniz yerleri de kaydeder. Bu bölümdeki ?Geçmişi yönet? bağlantısıyla konum geçmişinizi görebilirsiniz. Belli bir tarih, seçerek o tarihte bulunduğunuz yeri haritada görebilirsiniz. Haritadaki işaretlere tıklayarak o yerde ne zaman bulunduğunuzu ve varsa ek bilgileri görebilirsiniz.

5

Belli bir tarih aralığını görüntülemek için listeden 1 gün ile 30 gün arası süreleri seçebilirsiniz. İsterseniz seyahatlerinizi haritanın altında görüntülemek için üç gün veya daha uzun süreli bir zaman aralığı belirleyebilirsiniz. Gittiğiniz en uzun mesafeyi göreceksiniz. Grafikteki noktalar üzerine gelerek konumu harita üzerinde görebilirsiniz.

6

YouTube aramalarınızı görmek için ?Geçmişi yönet? bağlantısına tıklayın. Arama yaptığınız terimlerin listesini göreceksiniz. Bağlantılardan birine tıklayarak sonuçları da görebilirsiniz. Yine belli aramalarınızı ya da tüm arama geçmişinizi silebilir, aramalarınızın kaydedilmesini duraklatabilir veya sürdürebilirsiniz.

7

?YouTube’da izlediğiniz şeyler? başlığı oldukça açıklayıcı: izlediğiniz videolar burada listeleniyor. Yani daha sonra yeniden izlemek istediğiniz ilgi çekici bir video varsa ve adını hatırlayamıyorsanız bu listede bulabilirsiniz. Bu bölümde ayrıca ?Daha sonra izle? listenize video ekleyebilir veya yeni kanal oluşturabilirsiniz.

8

Hesap Geçmişi sayfasının en altında ise ?İlgili ayarlar? bölümü bulunur. Burada Google+, paylaşılan öneriler (Beğendiğiniz şeyler varsa Google bu bilgiyi arkadaşlarınız ile paylaşabilir.), Google arama ve reklamlar (Google, ilginizi çekebileceğini düşündüğü reklamları belirlemek için kullanır.) ile ilgili ayarları düzenleyebilirsiniz.

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok