ana sayfa > Facebook, Haberler, Linkedin > İki dev birbirine girdi!

İki dev birbirine girdi!

Salı, 13 May 2014

Teknoloji dünyasında milyar dolarlık tazminat davaları artık bir moda haline geldi. Apple ve Samsung arasındaki milyar dolarlık davalar henüz sonuçlanmıştı ki, şimdi de Oracle, Google’ı, Android’i geliştirirken Java’nın patentlerini izinsiz kullanmakla suçlayarak milyar dolarlık tazminat davası açtı.

Dava aslında tüm milyar dolarlık davalar gibi son derece karmaşık. Ancak kısaca Oracle Google’ı, kendi kodlarını yazabilecek güce sahipken, Android’i çok daha kısa sürede bitirmek için Java’nın kodlarını kopyalamakla suçluyor.

Google ise, Java’nın bedava bir yazılım olduğunu, Java’yı ilk geliştiren eski sahibi Sun’ın, Google’a Java kodlarını kullanmak konusunda izin verdiğini zira Java’nın açık kaynak kodlu bir yazılım olduğunu dile getiriyor ve açık kaynak kodlu bir yazılımın parçalarını kullanarak başka bir ürün geliştirmenin hırsızlık olamayacağını savunuyor.

Fakat Oracle, Java’yı 7.4 milyar dolara satın aldıktan sonra Java ve Google arasında resmi bir anlaşma olmadığını, Google’ın Java’dan alınan tüm kodları aslında çalmış olduğunu iddia etmeye başlamıştı. O günden bu yana çözülemeyen sorun şimdi yargıda ve bakalım ABD yargıçları, Google’ı milyar dolarlık tazminat ödemeye mahkum edecek mi?

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok