ana sayfa > Facebook, Haberler, Linkedin > IP adresinizi kimler görüyor?

IP adresinizi kimler görüyor?

Perşembe, 20 Mar 2014

 

İnternet üzerindeki her iletişim, bir Internet Protocol (IP) adresine ihtiyaç duyar. Ziyaret ettiğiniz web siteleri, IP adresinizi rahatça görebilirler.

Ancak bu göründüğü kadar endişe verici bir durum değil. Router kullanıyorsanız, web sitelerinin gördüğü IP, bilgisayarınızın IP’si değil, sadece dışarıya açıldığınız IP’dir. Siteler, evinizdeki hangi kişi tarafından ziyaret edildiğini genellikle anlayamazlar.

Peki IP adresiniz hakkınızda neleri açığa çıkarabilir? IP adresiniz, kullandığınız servis sağlayıcıyı ve bulunduğunuz konumu yaklaşık olarak belli edecektir. Web siteleri, bazı durumlarda komşularınızın kimler olduğunu da anlayabilir. Bunun yanında bir web sitesi, onu hangi sıklıkla ziyaret ettiğinizi bilebilir.

Bununla birlikte siteler, bu bilgileri sonsuza kadar elde edemezler. Çoğumuz dinamik IP adresi kullandığımızdan IP adresimiz, zaman zaman değişir. Bunun yanında laptop’unuzu bir kafede veya kütüphanede kullandığınızda elbette farklı bir IP adresine sahip olursunuz.

IP adresinizin web siteleri tarafından bilinmesi sizi rahatsız ediyorsa, bir VPN‘den faydalanabilirsiniz. Bu durumda siteler, sadece VPN’nin IP adresini göreceklerdir. Anack VPN’nin yaptığınız şifresiz her şeyi görebildiğini de söyleyelim.

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok