ana sayfa > Portallar > Joomla Güvenlik

Joomla Güvenlik

Pazartesi, 09 Mar 2009

En güvenli Joomla Orjinal Eklentisiz Joomladır.

Joomla’ ya kuracağınız zayıf uygulamalar, joomla’ nın güvenliğinde açıklar olacak ve sistemide zayıflatacaktır.

Dosya izinlerini “644”, klasör izinlerini ise “755” den farklı değerler girdiğinizde en büyük güvenlik sorunlarını yaşarsınız.

Test, açık kapama, açık gösterme, güvenlik seviyesi gösterme gibi eklentilere itibar etmeyin. Bunların hiç biri doğru yapılandırılmış bir Joomla!’nın vereceği güveni veremez ve hiç biri size normalde olması gerektiği söylenen dışında bir veri gösteremez. Teknik özelliklerini bilmediğiniz dosyalar sizi güvensiz bir yapıya götürebilir.

htaccess dosyanıza gereksiz müdahalelerde bulunmayın. htaccess tek başına bir güvenlik dosyası değildir. Sisteminizin güvenliği bu dosyaya bağlı olmadığı gibi yanlış kullanımı da sistem hatalarına ve sunucunun yorum zamanının uzayarak sayfalarınızın geç yüklenmesine sebep olabilir. En doğru htaccess, kendi sürümünüz ile varsayılan olarak gelendir.

Daima son sürüm Joomla! kullanın. Bunun için Joomla! indirdiğiniz alana ya da Joomla.Org adresine abone olun ve yeni sürümlerde posta ile haberdar olun. Joomla!’yı sadece yetkin yerlerden indirin. Sonradan paketlenmiş bir Joomla! kullanıyorsanız bu paketlemenin sağlanmlığından emin olun. Daha evvel hatalı paketleme yapan bir yere itibar etmeyin.

Genel olarak kabul gören eklentiler kullanın. Eklentilerden haber veren güvenlik forumlarını takip edin. Joomla! tarafından açıkça destek verilmemiş eklentileri kullanmamaya çalışın.

Joomla!’da güvenlik eklentisi yoktur. Joomla! gibi binlerce sayfa kod içeren dev bir betiği, güncel tüm güvenlik tedbirlerini uygulayarak üreten bu ekibin en temel şey olan güvenlik hakkında bir eklentisi olmadığını, birikimin tamemen betik içinde zaten ugulandığını, güvenlik eklentisi diye adlandırılan eklentilerin Joomla! extensions alanında dahi olmadığını unutmayın.

Herhangi bi sorununuz olduğunda konu başlığı altında yorumlarınızı bırakarak çözüm arayabilirsiniz. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız.

,

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok