ana sayfa > Portallar > Joomla Nedir? Neler Yapılabilir?

Joomla Nedir? Neler Yapılabilir?

Salı, 09 May 2006

Joomla Nedir?

Joomla bir içerik yönetim sistemi(content management system)dir. Yani birden çok ve farklı içeriği tek bir yerden yönetmenize olanak sağlayan hazır bir web sitesi şablonudur diyebiliriz. İnternette birçok içerik yönetim sistemi(iys) bulunmaktadır. Joomla bunlardan sadece bir tanesi!

Joomla ile Neler Yapılabilir?

Joomla ile diğer iys lerinde neler yapılabiliyorsa yapılmaktadır. Hatta şuanda bazılarına fark attığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Joomlanın özelliği (şuanda son versiyonu olan 4.5.2 ye göre konuşacak olursak) bileşen (component), modül (modul) ve mambot olarak 3 farklı bölümden oluşmasıdır.

Bileşen Nedir?

Genel olarak geniş kapsamlı, üyeden üyeye değişecek içerikleri kullanmak istediğimizde bileşen kullanırız. Mesela bir forum, bir dosya yöneticisi veya ayrıntılı bir üye profili. Sitemizde kullanmak istediğimiz özelliğe bağlı olarak istediğimiz bileşeni sitemize ekleyebilir veya çıkarabiliriz. Bunu yapmak için de bileşenin hazırlanmış paketini admin panelindeki bileşen ekle/kaldır (component install/uninstall) kısmında seçer ve yükle (upload) butonu ile yükleriz. Yüklediğimiz bileşenin ayarları yapmak için ise gene aynı yerden yani bileşenler (components) linkinden eklediğimiz bileşenin ismini bulup bileşene özel ayarlarını yapabiliriz.

Modül Nedir?

Modüller daha çok sabit içerik veya üyeden bağımsız içerikleri görüntülemek için kullandığımız bir eklentidir. Mesela bir site sayacı, forumda son gönderilenler veya sitede online olan üyeler gibi. Sitemizde kullanmak istediğimiz özelliğe bağlı olarak istediğimiz modülü sitemize ekler veya çıkarırız. Bunu yapmak için de modülün hazırlanmış paketini admin panelindeki modul ekle/kaldır (modul install/uninstall) kısmında seçer ve yükle (upload) butonu ile yükleriz. Burada dikkat edilecek önemli bir nokta yüklediğimiz modülü kaldırmak istediğimizde modül yönetiminden değil gene modül yükle/kaldır kısmından kaldırmamız gerektiğidir.

Modüller de kendi aralarında 2 gruba ayrılırlar. Birincisi ve en çok kullanılan site modülleridir. İkincisi ise admin modülleri. Modülleri bileşenlerden farklı olarak sitede istediğimiz yerde gösterebilme şansımız vardır, yeterki kullandığımız tema (template) buna olanak sağlasın. Bunu yapabilmek için de admin panelinden (modüller) modules > (site modülleri) site modules bölümüne gidip ayarlarını yapacağımız modülün ismini tıklamak olacaktır. Karşımıza modülün ismi ile birlikte (eğer varsa) parametreler (parameters) gelecek ve biz istediğimiz gibi modülü yönetebileceğiz. Aynı yerden modülün pozisyonu (position) ve ismini de değiştirmek mümkündür.

Joomla Bot Nedir?

Bunlar adı üstünde bottur. Yani ufak programcıklar da diyebiliriz. Sitenin işleyişine katkı sağlamak amacıyla tasarlanmışlardır. Mesela bir html editörü, kategoriler içerisinde arama yapmayı sağlayan bir bot, vs. Bunları da admin panelinde Mambots > yükle/kaldır (install/uninstall) kısmından yükleyebilir veya kaldırabiliriz. Bu 3 elementin (bileşen, modül ve bot) yanında ayrıca siteye sabit içerik ekleyebilir. İçerikleri sınıflandırabilir, ana sayfada görünmesini veya görünmemesini sağlayabilirsiniz.

Gerekli tanımları yaptıktan sonra Joomla 1.0.7 TR kurulum dosyarları için ve modülleri ve bileşenleri için yardım forumları için ise bura, buraya ve buraya bakabilirsiniz

 1. | #1

  Merhabalar.
  Öncelikle Sitenin Doluluğu mükemmel Çok Şık ve Doyurucu .Teşekkürler, Her okuduğum satır bana bir ayrı hazine …
  Joomla ile herşey mümkün en akıl almaz olanlar bile oluşabiliri.
  İşte bir haber Sitesi , Son çalışmam..
  Bir joomla harikası :
  http://www.mengenpostasi.com
  İyi çalışmalar

 2. | #2

  saol bilgi icin dostum

 3. | #3

  teşekkürler

 4. | #4

  birşey sormak istiyorum her server joomla içeriği desteklermi yani mevcut sitemi joomla ile düzenlesem olurmu?

 5. Gürkan
  | #5

  Her server destekler ama serverda bazı ayarlanmaların yapılması gerekir; “SAFE MOD” kapalı ve “register_globals” açık gibi…

 6. | #6

  joomla bana yardımcı oalcak olan var mı

  msn adresim aliyuksel_1990@hotmail.com

 7. | #7

  kısa net ve öz açıklama için teşekür ederim.

 8. | #8

  bende joomla yı denemek istedim ama benim domain desteklemediği için kuramadım. Domaini değiştirip deneyeceğim güzel bir içerik yönetim aracı. bilgi paylaştığınız iiçn teşekkürler

 9. | #9

  her server destekler denilmiş yorumda ama benim serverim desteklemediği için kuramıyorum. birde ayarlama nasıl yapılır ayrıntılı bilgi verebilir misiniz. Server bilgilerimi vereyim server özellikleri:
  Anında Kurulum Windows Server 2003
  50 MB web alanı ASP, ASP.NET, PHP
  3 Adet e-mail adresi Türkçe Web Mail & Ajanda
  50 MB e-mail başı kota POP3/ IMAP/SMTP
  1 GB aylık transfer Türkçe kontrol panel
  Virüs koruması Ücretsiz kurulum
  Spam Koruması Ziyaretçi İstatistikleri

  bu şekilde özellikleri olan bir hosting üzerine kurulabilirmi

 10. Mustafa uzun
  | #10

  Arkadaslar ucretsiz web adresini nerden alabilirim..Joomlayi nasil bu ucretsiz adreste kullanırım..Saygılar!

 11. Kent
  | #11

  öncelikle sitenizi çok beğendiğimi söylemeliyim. ellerinize sağlık!
  bir sorum var.
  severek takip ettiğim bir siteye tıkladığımda uzun zamandır joomla imi ile birlikte “sitede bakım vardır” açıklaması ile karşılaşıyorum. bu joomla’da mı yoksa ulaşmaya çalıştığım sitede mi bakım var anlamına geliyor anlayamadım.

 12. | #12

  üstad çok saol üşenmemişsin yazmışsın. daha alt düzey bilgiyi nerde bulabiliriz joomla hakkında?

 13. haydo
  | #13

  sağol

 14. haydo
  | #14

  Sağol hocam.

 15. | #15

  Bana site yi 0dan nasil kurulur bu konuda adim adim anlatan kitap varmi tavsiye edeceginiz? Joomla tam ne ise yarar anlamdim..turkce bedava sunumlarin virus olabilceginden cekiniyorum.

 16. | #16

  Alan Adına Hosting e ücret ödemeden web siteniz olsun

 1. şimdilik geri bağlantı yok