ana sayfa > Linux & Unix > Linux Nedir? Neden Linux?

Linux Nedir? Neden Linux?

Çarşamba, 04 Mar 2009

Linux Nedir?
Linux, bilgisayarlar üzerinde uzun yıllardan beri çalışan işletim sistemi olan UNIX‘ e dayanır. Bir anlamda UNIX‘ in kişisel bilgisayarlar (PC) için olan bir sürümüdür. Zaman içinde UNIX, çok fazla görsel özellikleri kazanmadığı için günümüzde kişisel bilgisayarlar ve mini bilgisayarlar sistemlerinde yaygın kullanımı azalmıştır.

Temel bazı işlemleri yapmak için bir öğrenci olan Linus Torvalds tarafından geliştirilen bir Linux işletim sistemi ardından özellikle Internet üzerinde çok sayıda programcının katkısıyla gelişmiş, ardından büyük bilgisayar şirketlerinin destekleriyle bugün yaygın kullanılan bir işletim sistemi haline gelmiştir.

Web sunucusu gibi özellikleri yerleşik olarak içeren Linux işletim sistemleri özellikle Internet bağlantılarının yönetilmesinde yaygın olarak kabul görmüştür. Tabi ki en önemlisi Linux ücretsizdir. Linux, ücretsiz, sağlam ve güçlü bir işletim sistemidir. Açık bir yapıda olduğu için, Linux‘ ın kaynak kodu herkez tarafından erişilebilir ve değiştirilebilir. Diğer bir deyişle bütün programcılar Linux‘ e katkıda bulunabilirler.

Neden Linux?

Açık kod kavramıyla yaygınlaşan LINUX’ün temel özellikleri şunlardır.

– Sağlamlık (kararlılık)

– Güvenlik

– Hız

– Maliyet

– Yaygınlık

Sağlamlık (Kararlılık)
Teknik sitelerde ve dökümanlarda şu şekilde açıklamalara sık rastlarsınız: Linux bilgisayarların daha az sistem çökmelerine (crashed) maruz kalmıştır. Bu konudaki istatislikler Linux işletim sistemlerinin daha sağlam olduğunu göstermektedir.
Güvenlik
Linux’ın açık bir işletim sistemi olması, hacker’ların güvenlik boşluklarını daha kolay bularak sistemi zor durumda bırakacakları ifadesi genellikle doğru olmamaktadır. bu bir anlamda Linux’un güvenliğinin de çok sayıda kişi tarafından sağlandığı anlamına gelmektedir.

Hız
Linux işletim sistemi hızlı ve etkindir. Yine araştırmalar (SPEC Corparation’s SPECweb99 benchmarks) Linux işletim sisteminin isteklere karşı daha hızlı yanıt verdiğini göstermektedir.

Maliyet
Linux işletim sistemi CD’lerine dağıtım (distributed) denilmektedir. Hemen hemen tüm Linux dağıtımları Internet üzerinden ücretsiz indirilebilmektedir. Ayrıca birçok linux yazılımı da ücretsizdir. Çoğu Linux işletim sistemlerinde Apache gibi ücretsiz Web sunucusu yazılımıda gelmektedir. Doğal olarak, maliyeti düşük olmaktadır. Bilinçli kullunucu, eğitim kurumları ve profesyoneller Linux işletim sistemine büyük ilgi göstermektedir ve günümüzde değişik Linux işletim sistemleri yaygın olarak kullanılmaktadır.

, , , , , ,

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok