ana sayfa > Linux & Unix > Linux üzerine PLESK kurulumu

Linux üzerine PLESK kurulumu

Salı, 28 Nis 2009

Bu konu sanırım hostinge ilgili olan çoğu arkadaşımızın merak ettiği veya güzel kaynaklar bulamadığı bir konu olduğu için sizinle paylaşmak istedim. Linux uzerine Plesk kurulumu aslında abartılandan çok daha basit bir işlemdir. Sırayla anlatıma geçelim.

1) Öncelikle Pleski indirebilmeniz için SWSOFT’dan bir account sahibi olmanız gerekmektedir. Accountlar ücretsiz olup programı indirdiğinizde sadece 1 adet domain barındırma limiti ile gelir. Buraya tıklayarak kayıt olabilirsiniz.

2) Kayıt olduktan sonra ise Hangi işletim sistemini kurduysanız ona göre olan programı şu adresten indirebilirsiniz. Ancak lütfen makinanızın kaç bit olduğunu göz önünde bulundurarak indirme işlemini gerçekleştirin aksi takdirde çok kötü bir performans alıcaksınız ve sunucu loadlarınız çok yüksek olacaktır.

3) Ben kurulumu Centos 4 versiyon bir makina üzerinde sizlere göstereceğim bu yüzden CentOS 4.x 64bit seçeneği altındaki Autoinstaller’ı indiriyorum. Linux makinanıza Konsoldan dosya indirmek için WGET komutunu kullanabilirsiniz. Tabi öncelikle Root olarak login olmanız gerektiğini de hatırlatalım.

Örnek verecek olursak:

# wget http://download1.parallels.com/Plesk/PPP9/CentOS4.3/parallels_installer_v3.4.1_build090204.18_os_CentOS_4.3_x86_64

Indirme işlemi resimde görüldüğü şekilde başlayacaktır.plesk kurulumu

Indirmeniz bittiğinde ekran görüntünüz aşağıdaki şekilde olacaktır.

plesk kurulumu

Artık installeri indirmiş olduk. Sıra geldi artık kuruluma geçmeye. Öncelikle Installer’a gerekli yetkileri vermemiz gerekir ki dosyaları oluşturup gerekli izinleri ayarlayabilsin. Bunun için CHMOD komutunu kullanabiliriz.Örnek verecek olursak:

# chmod +x parallels_installer_v3.4.1_build090204.18_os_CentOS_4.3_x86_64.4

Artık yetkileri de verdiğimiz installerimizin işini yapması için gerekli komutu vermeye geldi sıra. Bunu da şu şekilde verebiliriz.

./parallels_installer_v3.4.1_build090204.18_os_CentOS_4.3_x86_64.4

Bundan sonra Windows’dan pek de farklı olmamak üzere sizi bir Kurulum rehberi karşılayacak ve sizde ona isteklerinize göre PLESK’i nasıl kurucağınızı adım adım belirteceksiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey Server IP’lerinizin doğru olarak yapılandırılmış olmasıdır. Kolay gelsin..


, , , , , , , , , ,

  1. | #1

    teşekkür ederim güzel paylaşım

  2. | #2

    çok işe yarar teşekkürler

  3. | #3

    çok güzel bir makale hazırlamışsınız. Burada anlattıklarınızı uygulayarak kurulum gerçekleştirdim. Bu güzel bilgiler için teşekkür ederim.

  1. | #1