ana sayfa > MSN Messenger > MSN Messenger Güvenliği

MSN Messenger Güvenliği

Çarşamba, 16 Tem 2008

Günümüzdeki en popüler anında mesajlaşma sistemlerinden biri olan MSN Messenger programını güvenli bir şekilde kullanmak için alınması gereken önlemler ve yararlarından aşağıda bahsedeceğiz.
MSN Messenger Güvenlik Sorunları

Aslında yeni sürümlerin çıkmasıyla, eski sürümlerdeki açıkların devamlı kapatıldığı bilinmektedir. Buna rağmen yeni çıkan sürümlerdeki açıklardan faydalanan (hacker veya lamer) kullanıcılar msn hesabınızı (msn account) hatta bu program aracılığı ile bilgisayar güvenliğinizi büyük ölçüde tehdit edebilirler.

Bu açıkların dışında birde kullanıcıların kendi hataları ve dikkatsizlikleri ile geçen virüs, trojan, worm gibi zararlı uygulamalar ile hesap şifresinin basit seçilmesi veya güvensiz yerlerde girilmesi gibi durumlarda msn hesaplarını ve bilgisayar güvenliklerini tehlikeye atabilirler. Kısaca msn ile bilgisayarınız ve hesabınızda oluşabilecek bazı olumsuz durumları sıralayacak olursak;

1.) MSN hesabınız çalınabilir veya kullanılmaz hale gelebilir. Bu işlem ile kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilen msn mail ve şifresi ile hesabınıza giriş yapan kullanıcı, sizin adınıza başkalarına kötü mesajlar yazabilir, kırıcı şeyler söyleyebilir ve hatta anında düzeltilmemesi halinde telafi edilemeyecek zararlar oluşturabilir.

2.) MSN hesabınızdan gelen özel zararlı uygulamalar, bilgisayarınıza geçtiği takdirde, bilgisayarınızda kalıcı yazılım zararları oluşturabilir, bu programlar yine sizin hesabınızı kullanarak başkalarına küfürlü mesajlar yollayabilir veya özel dosyalarınızı gönderebilir.

3.) En önemlisi MSN Messenger programından gelen virüsler bilgisayarınızdaki uygulamaları, dosyaları çalışmaz hale getirebilir.

4.) Bulaşan zararlı programlar ile msn yazışmalarınız başkaları tarafından görülebilir böylece özel hayatınızdaki bilgiler deşifre edilmeye başlanabilir. Bunların temel sonuçlarında dışında msn güvenlik açıklarının küçük etkileri de vardır.
MSN Messenger Güvenlik Çözümleri

Yukarıda anlattığımız temel msn messenger güvenliği problemlerine ilişkin neler yapılabilir kısaca onlardan bahsetmek gerekirse;

1.) Herşeyden önce ana güvenlik uygulaması için bilgisayarımızda mutlaka bir antivirüs programı bulundurmalıyız. Bizim önerimiz Kaspersky antivirüs programıdır. Hem internet uygulamaları hemde online taraması ile çok büyük ölçüde bilgisayar güvenliğinizi sağlamaktadır. Kaspersky ücretsiz olarak 30 gün süre ile kullanılabilmektedir. Eğer ücretsiz antivirüs programı kullanmak istiyorsanız bunu için webte biraz araştırma yapmanız gerekmektedir.

2.) Tanımadığınız kişilerden gelen dosyaları ya açmayınız eğer açacaksak virüs kontrolünden geçirdikten sonra açın. Bunun dışında tanıdık kişilerden gelen dosya ve uygulamaları da virüs kontrolünden geçirdikten sonra açmaya özen gösterin. Karşıdaki kişi iyi niyetli bile olsa onun farkında olmadan dosya virüs eşliğinde gelebilir. Hiç ummadığınız bir resim veya müzik dosyasını içine virüs uygulamaları artık günümüzde sıkça uygulanan virüs bulaştırma tekniklerinden bazılarıdır. Bu gibi dosyalar genellikle msn veya paylaşım programları aracılığı ile bilgisayarımıza geçmektedir. Bu nedenle antivirüs programı bulundurmamız şarttır.

3.) MSN Messenger hesap güvenliği için kullanıcı şifremizi karmaşık ve uzun seçmeye özen göstermeliyiz. Basit ve hesap bilgilerimizle ilişkili olan şifreler, kötü niyetli kişiler tarafından rahatça çözülebileceği için, mantıksal olarak zor ve uzun olan şifreleri seçimi her zaman avantajımıza olacaktır.

4.) İnternet cafe veya toplu olarak bilgisayar kullanılabilen, kamp, üniversite, okul laboratuvarları gibi yerlerde çok zorunlu olmadıkça, msn ve hatta diğer özel hesaplarınıza girmeyiniz. Bu gibi yerlerde kullanılan özel programlar (keylogger, trojan) sayesinde hesap bilgileriniz rahatlıkla çalınabilir. Özellikle keylogger programları ile klavyeden girilen tüm yazılar ve yapılan işlemler kaydedildiği için, girdiğiniz tüm hesap bilgileri kötü amaçlı kullanıcıların eline geçmiş olacaktır. Eğer girmek gibi bir zorunluluğunuz var ise o zaman ilk önce ctrl+alt+delete ile işlemler menüsü altında çalışan yabancı bir program olup olmadığına bakınız. Fakat bu teknik size tam olarak çözüm olmayacaktır çünkü yeni nesil keylogger lar işletim sisteminin bir parçasıymış gibi çalışmaktadır. Bunun dışında oturduğunuz pc de bir antivirüs programı varsa C sürücüsü tarattıktan sonra gerekli işlemlerinizi yapınız. Bunlarında dışında hesap şifrelerini direk olarak klavyeden değilde, kopyala – yapıştır sistemi ile başka sayfalardan veya sanal klavyeden girerek biraz olsun güvenliğinizi arttırmaya çalışınız.

5.) Yeni nesi virüslerin bazılarında artık bilgisayar indirip açmanıza gerek bile kalmadan hesabınızdan alacağınız bir mesaj veya dosya ile kendini sizin bilgisayarınıza kopyalamaktadır. Bu gibi uygulamalar engel olmak için yabancı ve tanımadığınız kişileri listenize eklerken biraz daha dikkatli olunuz. Microsoft firmasının geliştirdiği bu chat programı (instant messaging) ile yazışmalarınızı yaparken biraz daha dikkatli olmaya özen gösteriniz.

, ,

  1. | #1

    Valla ben bir kaç virüs yedikten sonra bir daha da MSN kullanmıyorum:(((((((

  1. şimdilik geri bağlantı yok