ana sayfa > Telefon > Yeni iPhone OS 3.0 – Apple

Yeni iPhone OS 3.0 – Apple

Perşembe, 19 Mar 2009

California’da Cupertino merkez kampüsünde Apple İphone 3.0’ı Tanıtıldı

Yeni işletim sistemi, güncel sürüm olan 2.2.1’e 100 yeni özellik katacak. Yeni sürümün ne zaman kullanıma sunulacağı belli olmamakla birlikte, iPhone ve iPhone 3G sahiplerine yükseltme ücretsiz olarak sunulacak. iPod Touch sahipleri ise, yeni işletim sistemini kullanabilmek için 9,95 dolar ücret ödeyecekler.

iPhone OS 3.0, telefon pazara çıktığı günden beri eksik oluşuyla büyük eleştiri toplayan “Kes, Kopyala, Yapıştır” fonksiyonu, Multimedya Mesaj Servisi (MMS), stereo Bluetooth kulaklıl desteği gibi yenilikler getireceği belirtildi.

Metin kopyalama
Kullanıcılar bir metin üzerinde parmaklarını iki kez ekrana dokundurduklarında ortaya “Kes, Kopyala Yapıştır” fonksiyonlarını sunan bir diyalog balonu çıkacak. Kullanıcı arayüz üzerinden belirleyeceği iki nokta arasında bulunan metini bu şekilde kopyalayabilecek. Daha önce kopyalanmış ya da kesilmiş bir metin bulunuyorsa, diyalog balonu çıktıktan sonra iki kez daha dokunmak suretiyle hafızada bulunan metini yapıştırabilecekler. Bu fonksiyon farklı uygulamalar arasında metin kopyalamaya olanak tanıyacak.

Kullanıcılar, bu destekle birlikte aynı zamanda telefonlarında bulunan fotoğrafları da kopyalayıp farklı uygulamalara yapıştırabilecekler. Bu sayede fotoğraf kütüphanesinde bulunan birden fazla fotoğraf, tek e-posta ile gönderilebilecek.

Yeni Spotlight
Mac OS işletim sisteminin en büyük yardımcılarından biri olan “Spotlight” isimli arama yardımcısı iPhone üzerine de geliyor. Kullanıcılar, Spotlight desteği veren uygulamalar içinde belli bir metini aratabilecekler. Bu sayede telefon içinde bulunan bir dosyaya ulaşmak daha kolay hale gelecek.

3G ‘Tethering’
Cep telefonlarının veri bağlantısını bilgisayarlar tarafından İnternet çıkışı olarak kullanılması anlamına gelen ‘Tethering’ iPhone üzerine de geliyor. Telefonun hızlı mobil bağlantısını kullanarak İnternet’e bağlanmaya olanak tanıyacak yeni işletim sistemi, 3G özelliği olan iPhone 3G sahiplerinin uzun zamandır eksikliğini hissettiği bir fonksiyon. Operatörlerin bu özelliği kullanan kullanıcılara farklı veri ücretlendirmesi yapıp yapmayacakları ise merak konusu.

Yatay klavye
Apple nihayet kullanıcıların daha rahat e-posta ve SMS yazabilmeleri için büyük kolaylık sağlayan yatay klavye fonksiyonunu işletim sistemine getiriyor. Bu fonksiyon Mail uygulaması ile birlikte SMS, MMS ve Notlar uygulamaları ile kullanılabilecek.

, , , , ,

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok